Koncert z okazji 40-lecia powstania zespołu KSU odbył się na scenie zainstalowanej na bocznej murawie stadionu w Ustrzykach Dolnych [18.08.2018]. Grupa zaprezentowała kilkutysięcznej publice 46 kawałków, z czego dwa „Wolność ma imię twoje” oraz „Gówniarzyki”, były zwiastunami nowego albumu studyjnego (pełna setlista tutaj).

Główny skład zespołu stanowią: Eugeniusz „Siczka” Olejarczyk (wokal i gitara), Maciej Biernacki (gitara), Tomasz Rzeszutek (gitara basowa) oraz Leszek Dziarek (perkusja). Podczas niespełna 3,5 godzinnego występu przez scenę przewinęło się kilku specjalnych gości. Wśród wokalistów byli nimi: Tomasz „Oley” Olejnik (Proletaryat) oraz Anja Orhodox (Closterkeller). Oba ich zespoły wraz z KSU miały okazję spotkać się podczas Festiwalu Muzyki Rockowej w Jarocinie ‘89 r. Trzeba przypomnieć, że Closterkeller został wtedy laureatem jury, a Proletaryat publiczności. W Ustrzykach koncert z okazji 40 lecia KSU, z mniej lub bardziej górnolotnym poczuciem humoru prowadził Krzysztof Skiba.

Na jubileuszowym koncercie pojawił się także Jarosław „Jasiu” Kidawa. Gitarzysta był członkiem KSU w latach 2004-2010. Ponadto muzyk za produkcję, realizację i remastering albumów grupy. W kilku utworach akustycznych pojawił się były perkusista grupy Dżem – Michał Gercuszkiewicz. Wystąpił na scenie z aluminiowym shakerem perkusyjnym. W połowie koncertu na scenie mignął Bartłomiej Kądziołka czyli „QQŚ” – basista zespołu w latach 1991-1995. Część utworów grał basista Łukasz „Luc” Zawada, który był członkiem KSU w latach 2011-2016.

Połowa utworów podczas koncertu na 40-lecie była wykonywana przy udziale niezastąpionych instrumentalistów setu akustycznego. Większość muzyków jest związana z Orkiestrą Jednej Góry Matragona. Set akustyczny tworzyli tego wieczoru: Maciej Harna (lira korbowa) Malwina Zych-Oklejwicz (harfa), Konrad Oklejewicz (flet), Ernest Drelich (djembe), Eliza Kuźnik (skrzypce), Ewelina Wałęga (klawisze) oraz Anna Oklejewicz (wiolonczela).

Z gości wokalnych świetnie wypadł „Oley”, który w swoim stylu wykonał „Awaria obrazu”, „Puzzle historii” i dał im nowe tchnienie. Szkoda, że brał udział tylko w dwóch kawałkach. Zadowolony z jego występu był się także „Siczka” – I co nie był jeden z lepszych wokalistów w kraju? Anja uczestniczyła wokalnie w 9 piosenkach. Jak przyznała szczególnie ceni kawałek „Kiedy naród umiera”.

Niezłym wokalem w utworze „Czym jest wiary sens” błysnął Tomasz Rzeszutek, który jest członkiem KSU od 2017, a wywodzi się z rzeszowskiego zespołu Jesus Chrysler Suicide, gdzie odpowiada za śpiew i gitary. Perkusista Leszek Dziarek tradycyjnie zaśpiewał „Jabol Punk”, ale słychać go było także jako drugi wokal w innych utworach.

Instrumentalistka Matragony – Malwina Zych-Oklejewicz zaprezentowała swoje nieprzeciętne umiejętności wokalne w utworach akustycznych („Za mgłą”, „Wojna Niewojna”, „Moje bieszczady I”, „Ludzie bez twarzy”, „Moja nienawiść moja depresja”, „Skazany na 716 dni”).

Koncert przyciągnął kilka tysięcy fanów rocka. Już od wczesnych godzin w Ustrzykach kręciło się wiele osób w rockowych koszulkach i czuło się atmosferę zbliżającego wydarzenia. Pod sceną pojawiła się różnorodna publiczność – począwszy od sympatyków dobrego gitarowego grania, turystów powracających z Bieszczad, rówieśników lidera zespołu po zadeklarowanych fanów zespołu czy całe rodziny z małymi dziećmi.

Bardzo długi koncert, 46-utworowa setlista oraz goście specjalni spowodowały, że kilka utworów zyskało drugie życie. Mimo wszystko stali bywalcy koncertów KSU, którzy dyskografię mają w małym palcu, uważają, że nadal kilku kluczowych utworów zabrakło… 
Maciej Grzywaczewski

Koncert KSU 40 lecie

KSU – koncert na 40-lecie

Eugeniusz SICZKA Olejarczyk

Eugeniusz „Siczka” Olejarczyk

Set akustyczny KSU

Konrad Oklejewicz i Eliza Kuźnik

Michał Giercuszkiewicz

Michał Giercuszkiewicz

Ewelina Wałęga

Ewelina Wałęga – klawiszowiec

Koncert KSU 40 lecie

Siczka KSU

Eugeniusz „Siczka” Olejarczyk – lider i wokalista KSU

Koncert KSU 40 lecie

Koncert KSU 40 lecieKoncert KSU 40-lecie

Anja Ortodox koncert KSU

Anja Orthodox

Koncert KSU 40 lecie

Koncert KSU 40 lecie

Tomasz Rzeszutek gitarzysta

Tomasz Rzeszutek

Jarosław "Jasiu" Kidawa gitarzysta

Jarosław „Jasiu” Kidawa

Anna Alruna Oklejewicz

Anna Oklejewicz

Matragona

Muzycy Matragony – po lewej Malwina Zych-Oklejewicz, na flecie Konrad Oklejewicz

Oley Proletaryat

Gościnny występ „Oleya” z Proletaryatu

Leszek Dziarek KSU

Leszek Dziarek

Koncert KSU 40 lecie

40-lecie KSU

Maciej Biernacki gitarzysta

Maciej Biernacki

Koncert KSU 40 lecie
Koncert KSU 40 lecie

Koncert KSU 40 lecie
Zespół KSUZespół KSU
Siczka KSU

Łukasz Zawada gitarzysta

Łukasz „Luc” Zawada

Koncert KSU 40 lecieKoncert KSU – Ustrzyki Dolne

Ustrzyki to stolica Bieszczad jest„Ustrzyki to stolica Bieszczad jest!”