Koncerciki 2017
Pierwszy godny uwagi rockowy event w roku 2017 miał miejsce dopiero w czerwcu – było to zaliczenie małego festiwalu Wieża Rocka ’17 w Żerkowie [woj. wielkopolskie]. Tam pojawiły się zespoły: Leniwiec i KSU. Bardzo dobry koncert dał pierwszy zespół – rodem z Jeleniej Góry. Co zaskakujące – pomimo braku fotograficznej akredytacji – zdjęcia koncertowe wyszły w miarę przyzwoicie. Niezłe foty z Żerkowa były motywacją do dalszej działalności foto-koncertowej, która ukierunkowała moje poczynania w następnym półroczu. Najbardziej intensywnym miesiącem pod tym względem był sierpień. Zaczęło się dość skromnie – na Przystanku Woodstock 2017, ze względu na niezrozumiałe zakazy wnoszenia aparatów [tylko lustrzanek] do stref zamkniętych barierkami, które znajdowały bliżej scen koncertowych nie udało się przywieźć zbyt wielu wartościowych zdjęć. Pozostał niedosyt i w pamięci pozytywne wspomnienia związane się przeżyciami koncertów HEY i RSC.
Następnym tripem koncertowo-fotograficznym był wypad na Pankowisko ’17 (tym razem z akredytacją), a wprost z festiwalu kolejnym pociągiem na koncert KSU w Ustrzykach Dolnych. Obie imprezy należy zaliczyć do bardzo udanych. Szczególnie koncerty w Pankach [woj. śląskie], gdzie na scenie pojawiły się takie zespoły jak: The Trepp, Zwłoki, Prawda, Leśne Ludki, Analogs, GA-GA Zielone Żabki, Sedes. Ten koncertowy maraton, który trwał ponad 12h obrodził w sporą ilość zróżnicowanych zdjęć koncertowych, wiele z nich wykorzystałem w galerii. Warto podkreślić świetną organizację festiwalu – oświetlenie, zaplecze, catering, pole namiotowe oraz ciekawe do nabycia gadżety (koszulki etc). Organizatorami Pankowiska są ludzie związani z lokalną kapelą Leśne Ludki. W Ustrzykach Dolnych, gdzie KSU daje corocznie widowiska z nieco bogatszym repertuarem muzycznym niż w pozostałych miejscach, organizacja i warunki typu oświetlenie sceny były na wysokim poziomie (podziękowania za akredytację należą się organizatorom z Ustrzyckiego Domu Kultury). Wokalista zapowiedział na 40-lecie jeszcze lepszy koncert. Warto wspomnieć, że oprócz członków punkowej kapeli, kilkakrotnie w setach akustycznych na scenie pojawiali się muzycy, z których większość jest związana z zespołem Matragona.
Kolejny zaliczony rockowy wieczór to jeden dzień festiwalu Zgrzytowisko ’17, które odbywało się w wielkopolskim Miłosławiu. Tam udało się udokumentować zespoły takie jak: Plebania, Uliczny Opryszek (na chwilę przerwany przez małą zadymę pod sceną i przyjazd policji), GA-GA Zielone Żabki (przyjechali wprost z bydgoskiego koncertu na Muszla Fest ’17). Minusem imprezy było specyficzne oświetlenie, które dawało o sobie znać zwłaszcza na późniejszych koncertach. Światło na scenie było mało zróżnicowane przez co większość zdjęć wychodziła w niebieskich barwach. Jak się okazało była to ostatnia edycja festiwalu.
Mimo dość chałupniczych warunków, braku profesjonalnej sceny czy oświetlenia, bardzo pozytywne odczucia przyniósł wrześniowy niezależny festiwal Outside Fest ’17 organizowany we Wojcieszowie [woj. dolnośląskie]. Na tego typu imprezy akredytacja nie jest przyznawana, bo się w zasadzie nie przydaje. Ze względu na to, że impreza nie ma charakteru masowego, nie ma najmniejszych problemów z podejściem z aparatem wprost pod występujących artystów. Trudno o super dobre jakościowe zdjęcia ze sceny, która jest dość słabo doświetlona, ale zrobiłem co się dało. Ponadto w pamięci pozostanie fenomenalny koncert jaki dał łódzki zespół zimnej fali Wieże Fabryk. Świetnie wypadła także warszawska grupa PAST. Sam festiwal, mimo braku prężnych sponsorów jest zorganizowany z „duszą” i zawsze panuje na nim niepowtarzalna atmosfera.
Na jesień – i w zasadzie ostatni koncertowy fotograficzny event 2017 to wizyta w poznańskiej hali ARENA, czyli festiwal Luxfest ’17. I o tym festiwalu można pisać tylko same pozytywy. Nie chodzi już tylko o różnorodność atrakcji dla najmłodszych jakie zostały zagwarantowane przez organizatorów czy o ciekawe występy artystów reprezentujących szeroki zakres muzycznych klimatów – od rocka po rap czy elektronikę. Impreza to bardzo dobre warunki dla fotografa – świetne oświetlenie sceniczne, ochrona na poziomie oraz praktycznie brak ograniczeń w fotografowaniu. Luxfest to także kapitalne koncerty Kazika i Kwartetu, Luxtorpedy, ale także innych artystów – na scenie pojawili się także PAWBEATS, Dwa Sławy, Marcelina czy KĘKĘ.
Na koniec muszę podsumować, że w 2017 przyniósł konkretne zdjęcia koncertowe i był zaczątkiem wielu kolejnych wyjazdów, których celem był alternatywny koncert lub festiwal. Wiele ze zdjęć trafiło do galerii „the best of”. Dla mnie najbardziej udane wyjazdy koncertowe tego roku to Wieże Fabryk w Wojcieszowie oraz Hey w Kostrzynie. Poniżej daty wydarzeń fotograficzno-muzycznych w zaliczonych w 2017 r.
● Żerków – Wieża Rocka [17.06.2017] – m.in. Leniwiec, KSU
● Kostrzyn n/O. – Woodstock [03.08.2017] – m.in. HEY, RSC
● Panki – Pankowisko [12.08.2017] – m.in. Zwłoki, Prawda, Analogs, Leśne Ludki, GA-GA Zielone Żabki
● Ustrzyki Dolne – XXXIX-lecie zespołu [14.08.2017] – KSU
● Miłosław – Zgrzytowisko [18.08.2017] – m.in. Plebania, Uliczny Opryszek, GA-GA Zielone Żabki
● Wojcieszów – Outside Fest [02.09.2017] – m.in. Wieże Fabryk, PAST
● Poznań – Luxfest [07.10.2017] – m.in. Kazik & Kwartet Proforma, Luxtorpeda
Koncertowe podsumowanie roku 2018 znajduje się TUTAJ.