Jednym z gości specjalnych podczas imprezy Grand Festival Róbrege 2018 [29.09.2018] był Mirek „Szymon” Szatkowski. Wokalista od 1979 r. występował w gdańskim zespole Deadlock. Rok później rozpoczął współpracę z muzykami warszawskiej grupy Kryzys. Podczas wrześniowego festiwalu Róbrege, Mirek Szatkowski wraz z Dariuszem Malejonkiem i resztą zespołu Maleo Reggae Rockers wykonał utwory „Święty szczyt/I’m on the top” oraz „Ambicja/Ambition”. Utwory rozpoczynane były w wersji polskojęzycznej, znanej z albumu grupy Kryzys „78-81”, a po połowie następowało płynne przejście do tekstu angielskiego, czyli wersji z płyty Ambition” zespołu Deadlock.

Warto przypomnieć, że kawałek „Święty szczyt” w ostatnich dekadach pojawiał się na koncertach zespołów m.in. Maleo Reggae Rockers, Pidżama Porno, T.Love. Utwór został także ciekawie wykorzystany w ścieżce dźwiękowej 2 odcinka serialu „Rojst” (2018) w reżyserii Jana Holoubka. Oryginalna wersja tego utworu, czyli angielskojęzyczna „I’m on top”, regularnie pojawiała się na koncertach formacji Kazik Na Żywo, a wytwórnia SP Records zrealizowała również klip do wersji studyjnej utworu. Nieco mniej popularny w coverach był kawałek „Ambicja”, który w ostatnich latach pojawiał się na koncertowych występach zespołu T.Love.

Mirek Szatkowski przestał regularnie pojawiać się na scenie po rozpadzie zespołu Kryzys w 1981 r. W ostatnich latach można go było zobaczyć na gościnnych występach po reaktywacji grupy. Było to m.in. podczas koncertu „Zapal Światło Wolności” w Gdańsku [13.12.2016], gdzie wraz z Robertem Brylewskim wykonał utwór „Święty szczyt” oraz kilka lat wcześniej podczas koncertu w sopockim klubie „Papryka” [18.08.2009].

Mirek Szatkowski KRYZYS

Mirek Szatkowski podczas występu na Róbrege 2018

Mirek Szatkowski KRYZYS

Mirek Szatkowski Róbrege 2018