Jednym z gości specjalnych podczas imprezy Grand Festival Róbrege 2018 [29.09.2018] był Mirek „Szymon” Szatkowski. Wokalista w 1979 r. trafił do gdańskiego zespołu Deadlock. Rok później rozpoczął współpracę z muzykami warszawskiej grupy Kryzys. Podczas tegorocznego Róbrege, Mirek Szatkowski wraz z Dariuszem Malejonkiem i resztą zespołu Maleo Reggae Rockers wykonał utwory „Święty szczyt / I’m on the top” oraz „Ambicja / Ambition”. Utwory rozpoczynane były w wersji polskojęzycznej – znanej z albumu grupy Kryzys „78-81”, a po połowie następowało płynne przejście do tekstu angielskiego – wydanego na płycie „Ambition” zespołu Deadlock.

Warto przypomnieć, że kawałek „Święty szczyt” w ostatnich dekadach pojawiał się na koncertach zespołów m.in. Maleo Reggae Rockers, Pidżama Porno, T.Love. Utwór został także ciekawie wykorzystany w ścieżce dźwiękowej 2 odcinka serialu „Rojst” (2018). Wersja  „oryginalna” angielskojęzyczna „I’m on top” była śpiewana na koncertach formacji Kazik Na Żywo (wytwórnia SP Records zrealizowała również klip do wersji studyjnej utworu). Nieco mniej popularny jest kawałek „Ambicja”, który pojawia się na koncertowych występach T.Love i jest wykonywany przez Muńka.

Mirek Szatkowski przestał regularnie pojawiać się na scenie po rozpadzie zespołu Kryzys w 1981 r. W ostatnich latach można go było zobaczyć na gościnnych występach po reaktywacji grupy. Było to m.in. podczas koncertu „Zapal Światło Wolności” w Gdańsku [13.12.2016], gdzie wraz z Robertem Brylewskim wykonał utwór „Święty szczyt” oraz kilka lat wcześniej podczas koncertu w sopockim klubie „Papryka” [18.08.2009].

Mirek Szatkowski KRYZYS

Mirek Szatkowski podczas występu na Róbrege 2018

Mirek Szatkowski KRYZYS

Mirek Szatkowski Róbrege 2018