Olandia Etno Festiwal ’18

Pod koniec sierpnia w Prusimiu (gm. Kwilcz) odbył Olandia Etno Festiwal [25.08.2018]. Plenerem koncertu Skansen Olenderski Olandia, a scena koncertowa znajdowała się na plaży przy brzegu Jeziora Kuchennego. Podczas festiwalu odbywały się m.in. warsztaty rękodzielnicze, a także muzyczne i taneczne. W konkursie o Złoty Wiatrak stanęły zespoły: Huraban, Kurna Chata oraz Żmij. Laureatem została grupa Kurna Chata, pochodząca z Ustronia Morskiego, ale wyróżnienie przypadło również krakowskiej grupie Żmij. Po konkursie na scenie zaprezentowała się wrocławska grupa Oczybaszki (więcej zdjęć z koncertu TUTAJ).

Następnym elementem programu imprezy były koncerty w klimacie rockowym, upamiętniającym 100-lecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Podczas tych specjalnych występów, które ze względu na warunki atmosferyczne odbyły się w pobliskiej sali konferencyjnej pojawiły się zespoły: Ciabatta, De Indigo, Mokrofon, Nowy Folklor, The Sandals. Na koniec festiwalu powrócono do klimatów folkowych wraz z występem grupy Wałasi. Imprezę prowadził Edgar Hein, znany z poznańskiego radia Afera.

Etno Festiwal Olandia

Grupa Huraban powstała w Legnicy, jej trzon tworzą Fabiana Raban (m.in. kontrabas) oraz Hanna Włodarczyk (gitara). W Prusimiu na wokalu pojawiła się także Monika Zapaśnik. Zespół działa muzycznie zwłaszcza na Wyspach Kanaryjskich (La Gomera), a także w Niemczech gdzie intensywnie współpracuje z Instytutem Polskim w Lipsku.

Fabiana Raban

Fabiana Raban

Huraban

Monika Zapaśnik oraz Hanna Włodarczyk

Kurna Chata (laureat konkursu) to zespół, który wykonuje muzykę etno trans/world fusion i piosenkę aktorsko – autorską. Na festiwalu na scenie wystąpili: Maja Lewicka (śpiew), Katarzyna Klukowska (śpiew, flet), Aleksandra Piechota (perkusjonalia) Jan Sokolnicki (śpiew, akordeon), Paweł Tomaszewski (gitara akustyczna, lira korbowa) oraz Maciej Młóciński (kontrabas).

Zespół Kurna Chata

Zespół Kurna Chata

Zespół Kurna Chata

Zespół Żmij został wyróżniony przez jury składające się z organizatorów. Grupa wystąpiła na festiwalu w składzie: Jakub Zielina (gitara), Iwona Karcz (śpiew), Sylwia Warchocka (flet), Krystian Gajewski (bas), Janek Rusin (perkusja).

Sylwia Warchocka

Sylwia Warchocka

Zespół ŻMIJ

Żmij

Jezioro Kuchenne Prusim

Jezioro Kuchenne – Prusim

Podczas występu grupy Oczybaszki od zachodu zaczęły napływać ciemne deszczowe chmury, co skutkowało przeniesieniem imprezy do pobliskiej sali konferencyjnej.

Oczybaszki zespół

Ostatnie minuty koncertu grupy Oczybaszki, później silny wiatr uniemożliwił występy na zewnątrz

Zespół Ciabatta uczestniczył w końcowym punkcie programu – jego rockowej części. Wyjątkowo na basie zamiast Bartosza Czaplińskiego pojawił się Marcin Godek. Zdjęcia z koncertu, w którym grupa zaprezentowała swój repertuar znajdują się TUTAJ.

Zespół Ciabatta

Ciabatta

Edgar Hein

Edgar Hein