Sztywny Pal Azji

W poniedziałek 20 kwietnia 2015 odbył się w poznańskim klubie Blue Note koncert zespołu Sztywny Pal Azji. Grupa była rewelacją Festiwalu Muzyki Rockowej w Jarocinie w pamiętnym roku 1986. W maju 2014 r. utwór „Wieża radości, wieża samotności” uzyskał pierwsze miejsce w Polskim Topie Wszech Czasów radiowej Trójki. Zespół zaistniał też w polskiej kinematografii – w 1997 zespół wystąpił w obsadzie filmu „Sara” reżyserii Macieja Ślesickiego, grając w klubie kawałek „Tururum” (Jarosław Kisiński wokal prowadzący).

Pod koniec  2014 r. zespół ruszył w trasę z pierwszym składem grając głównie utwory z pierwszej płyty „Europa i Azja”. Na poznańskim koncercie zespół wystąpił w składzie – wokal – Leszek Nowak, bas – Paweł Nazimek, gitara – Jarosław Kisiński, perkusja – Zbigniew Ciaputa, czyli aż 4 muzyków, którzy uczestniczyli w nagrywaniu pierwszej płyty. Ponadto na scenie pojawiło się również  dwóch młodszych muzyków wspomagających zespół: Wojtek Wołyniak i Krystian „Carlos” Różycki.

Warto dodać, że pierwszy skład kapeli Sztywny Pal Azji, który gościł w Poznaniu to aż dwóch muzyków z kultowego acz nieco zapomnianego chrzanowskiego zespołu INSTYTUCJA – uczestnika festiwalu w Jarocinie w 1984 r. (w Poznaniu byli: J. Kisiński, Z. Ciaputa). Instytucja (początkowo jako Instytucja Wyższej Użyteczności Publicznej) wydała jednego singla w 1985  „Z prawdą na świat / Twoja ofensywa”. W drugim utworze na wokalu – Zbigniew Ciaputa. Kawałek „Twoja Ofensywa” pojawił się jako bonus na  albumie „Jeszcze młodsza generacja” (reedycja, 2009).