W poniedziałek 20 kwietnia 2015 odbył się w poznańskim klubie Blue Note koncert zespołu Sztywny Pal Azji. Grupa była rewelacją Festiwalu Muzyki Rockowej w Jarocinie w pamiętnym roku 1986. W maju 2014 r. utwór „Wieża radości, wieża samotności” uzyskał pierwsze miejsce w Polskim Topie Wszech Czasów radiowej Trójki. Zespół zaistniał też w polskiej kinematografii – w 1997 r.  wystąpił w obsadzie fabularnego filmu „Sara” reżyserii Macieja Ślesickiego, grając w klubie kawałek „Tururum” (Jarosław Kisiński jako wokal prowadzący).

Pod koniec  2014 r. zespół ruszył w trasę z pierwszym składem grając głównie utwory z pierwszej płyty „Europa i Azja”. Na poznańskim koncercie zespół wystąpił w składzie Leszek Nowak (wokal), Paweł Nazimek (bas), Jarosław Kisiński (gitara), perkusja – Zbigniew Ciaputa (perkusja), czyli aż 4 muzyków, którzy uczestniczyli w nagrywaniu pierwszej płyty. Ponadto na scenie pojawiło się również dwóch młodszych muzyków wspomagających zespół: Wojtek Wołyniak i Krystian Różycki.

Warto dodać, że skład kapeli Sztywny Pal Azji, który gościł w Poznaniu to aż dwóch muzyków z kultowego acz nieco zapomnianego chrzanowskiego zespołu INSTYTUCJA – uczestnika festiwalu w Jarocinie w 1984 r. (w Poznaniu byli: J. Kisiński, Z. Ciaputa). Instytucja (początkowo jako Instytucja Wyższej Użyteczności Publicznej) wydała jednego singla w 1985  „Z prawdą na świat / Twoja ofensywa”. W drugim utworze na wokalu – Zbigniew Ciaputa. Kawałek „Twoja Ofensywa” pojawił się jako bonus na  albumie „Jeszcze młodsza generacja” (reedycja, 2009).

Koncert Sztywny Pal Azji Poznań

Sztywny Pal Azji w klubie BLUE NOTE

Klub Blue Note Poznań

BLUE NOTE POZNAŃ

Koncert Sztywny Pal Azji Poznań 2015

SZTYWNY PAL AZJI

Sztywny Pal Azji BLUE NOTE

Perkusista Ciaputa

Zbigniew Ciaputa