Grupa Maria Nefeli wystąpiła w legnickim klubie Spiżarnia [14.12.2018]. Pierwszy po dwóch latach koncert przyciągnął około 50 osób, w tym znajomych zespołu i fanów pamiętających jego największe sukcesy na arenie krajowej. Tego wieczoru na mało efektownie oświetlonej scenie pojawili się: Andrzej „Kogut” Sowa (wokal, flet), Rafał „Ciany” Wyciszkiewicz (perkusja), Stanisław „Stasiasty” Delimata (gitara), Witek „Witkacy” (gitara) oraz Krzysztof Rubaj (bas). W połowie koncertu na jeden utwór („Kostki”) dołączyła Monika Zapaśnik, która była związana z zespołem od 1995 r. Około 30 minutowy koncert rozpoczął utwór „Cmentarze” (pełna setlista TUTAJ). 

Zespół Maria Nefeli powstał w 1989 r. Jego nazwa jest zaczerpnięta z tytułu nagrodzonego Noblem poematu greckiego poety Odyseasa Elitisa. Najlepszy czas grupy to początek lat 90, gdzie na festiwalu w Jarocinie w 1990 r. zespół został laureatem publiczności i był rozpoznawalny na arenie krajowej. Zarejestrowany fragment koncertu kapeli pojawia się w filmie „Czapka dla skina”, który jest swego rodzaju dokumentem tej rockowej imprezy. Wskutek problemów związanych m.in. z uzależnieniami narkotykowymi wokalisty nie udało się mu w tamtym okresie wydać płyty (vide książka Andrzeja Sowy – „Ocalony. Ćpunk w Kościele”).

W ostatnich latach działalność zespołu przejawia się okazjonalnymi koncertami. Przed grudniowym występem w ostatnich latach zespół w składzie zbliżonym do tego, który osiągał największe sukcesy, zagrał tylko dwukrotnie (Legnica 2016, Jarocin 2016). O wiele częściej na scenach pojawia się„Stasiasty” oraz Monika (vide Huraban), którzy grają razem w legnickiej grupie o nazwie Zielony Groszek, która również wystąpiła tego wieczoru w Spiżarni grając muzykę z pogranicza reggae. W jej repertuarze pojawiły się również utwory zespołu Maria Nefeli (m.in. „Granaty”).

Maria Nefeli koncert

Andrzej „Kogut” Sowa oraz Monika Zapaśnik

Maria Nefeli koncert

Stanisław „Stasiasty” Delimata

Maria Nefeli zespół

Rafał „Ciany” Wyciszkiewicz

 koncert Zielony Groszek

„Stasiasty”, Monika i „Wiktacy” występujący już jako Zielony Groszek