Grupa Maria Nefeli wystąpiła w legnickim klubie Spiżarnia [14.12.2018]. Pierwszy po dwóch latach koncert przyciągnął około 50 osób, w tym znajomych zespołu i fanów pamiętających jego największe sukcesy na arenie krajowej. Tego wieczoru na mało efektownie oświetlonej scenie pojawili się: Andrzej „Kogut” Sowa (wokal, flet), Rafał „Ciany” Wyciszkiewicz (perkusja), Stanisław „Stasiasty” Delimata (gitara), Witek „Witkacy” (gitara) oraz Krzysztof Rubaj (bas). W połowie koncertu na jeden utwór („Kostki”) dołączyła Monika Zapaśnik, która była związana z zespołem od 1995 r. Około 30 minutowy koncert rozpoczął utwór „Cmentarze” (pełna setlista TUTAJ). 

Zespół Maria Nefeli powstał w 1989 r. Jego nazwa jest zaczerpnięta z tytułu nagrodzonego Noblem poematu greckiego poety Odyseasa Elitisa. Najlepszy czas grupy to początek lat 90, gdzie na festiwalu w Jarocinie w 1990 r. zespół został laureatem publiczności i był rozpoznawalny na arenie krajowej. Zarejestrowany fragment koncertu kapeli pojawia się w filmie „Czapka dla skina”, który jest swego rodzaju dokumentem tej rockowej imprezy. Wskutek problemów związanych m.in. z uzależnieniami narkotykowymi wokalisty nie udało się mu w tamtym okresie wydać płyty (vide książka Andrzeja Sowy – „Ocalony. Ćpunk w Kościele”).

W ostatnich latach działalność zespołu przejawia się okazjonalnymi koncertami. Przed grudniowym występem w ostatnich latach zespół w składzie zbliżonym do tego, który osiągał największe sukcesy, zagrał tylko dwukrotnie (Legnica 2016, Jarocin 2016). O wiele częściej na scenach pojawia się„Stasiasty” oraz Monika (vide Huraban), którzy grają razem w legnickiej grupie o nazwie Zielony Groszek, która również wystąpiła tego wieczoru w Spiżarni grając muzykę z pogranicza reggae. W jej repertuarze pojawiły się również utwory zespołu Maria Nefeli (m.in. „Granaty”).

Andrzej „Kogut” Sowa oraz Monika Zapaśnik

Stanisław „Stasiasty” Delimata

Rafał „Ciany” Wyciszkiewicz

„Stasiasty”, Monika i „Wiktacy” występujący już jako Zielony Groszek