Koncerty zorganizowane przez starostwo powiatowe Jarocin [22.09.2018] były częścią uroczystości rocznicowych z okazji 100 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego i 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Stąd nazwa wydarzenia – Patriot Rock. Występy zespołów rockowych odbyły się na scenie zainstalowanej na terenie jarocińskiej jednostki wojskowej. To już 4 koncert zespołu KSU w Jarocinie w ostatniej dekadzie – poprzednie miały miejsce na reaktywowanym jarocińskim festiwalu (2012, 2015), a także w 2011 r. na listopadowym koncercie w ośrodku kultury. W sobotę przed zespołem KSU na scenie pojawili się: Damian Syjonfam, Łukasz Łyczkowski wraz z zespołem „5 rano”, a także grupa S.O.U.L.

Koncert KSU poprzedził krótki występ zespołu Matragona, którego część muzyków gra od kilku lat sety akustyczne z zespołem Eugeniusza Olejarczyka. Koncert KSU zespołu trwał około 80 minut. Z repertuaru grupy pojawiło 17 kawałków, w tym 5 z najnowszego albumu „Dwa narody”. Zagrano także 3 utwory gościa specjalnego, którym była Małgorzata Ostrowska (pełna setlista tutaj).

Zespół KSU na scenie w głównym składzie: Eugeniusz „Siczka” Olejarczyk (wokal, gitara elektryczna), Leszek Dziarek (perkusja), Maciej Biernacki (gitary), Tomasz Rzeszutek (bas). Rozbudowany set akustyczny stanowili tego dnia: Eliza Kuźnik (skrzypce) oraz muzycy z zespołu Matragona; Maciej Harna (lira korbowa), Konrad Oklejewicz (flet), Malwina Zych-Oklejewicz (harfa, wokal), Ernest Drelich (djembe). Sporym urozmaiceniem stałego koncertowego repertuaru KSU były utwory wykonane wraz Małgorzata Ostrowską. KSU wraz z wokalistką wykonali: „Za mgłą” i „Moje Bieszczady” (czyli tak jak na albumie z 2008), które tego dnia stanowiły kluczowy punkt występu.

To czwarty wspólny występ artystów na scenie ciągu ostatniej dekady. Poprzednie wspólne koncerty wokalistki odbyły się na koncertach KSU w Ustrzykach [22.08.2008] i Puszczykowie [14.09.2008], a „Siczka” pojawił się gościnnie na koncercie zespołu piosenkarki podczas tegorocznej edycji Dino Top Festiwal w Sędziszowie Małopolskim (FOTO tutaj).

Podobnie jak na koncercie w Puszczykowie sprzed 10 lat, Małgorzata Ostrowska zaśpiewała w Jarocinie 3 dobrze znane publiczności piosenki z repertuaru grupy Lombard. W Jarocinie pojawiły się: „Mister of America” (przy wokalnym wsparciu Dziarka:)), „Mam dość” (te skrzypce!) oraz „Szklana pogoda”. Kawałki zostały zagrane przy wydatnym udziale muzyków KSU – wszystko działało niczym w dobrze naoliwionej maszynie – gitarzyści Rzeszutek i Biernacki potwierdzili swój profesjonalizm. Doskonale wypadła partia skrzypiec Elizy Kuźnik (klasa sama w sobie!) w kawałku „Mam dość”, która dała temu utworowi zupełnie nowe tchnienie. Trudno doszukiwać się szczególnych smaczków w pozostałej części koncertu – zwłaszcza kiedy ma się w pamięci 3,5 godzinny występ KSU w Ustrzykach na 40-lecie (relacja tutaj).

Niebiletowany koncert przyciągnął sporą liczbę widzów. Zresztą KSU ma to szczęście, że ich występy przyciągają bardzo zróżnicowaną wiekowo publikę – od młodzieży szkolnej po fanów pamiętających czasy gdy uwór „1944” był na 5 miejscu w notowaniu radiowej trójki. Ciekawostkę stanowi fakt, że z racji dość specyficznej lokalizacji koncertu (teren wojskowy) agencja ochrony czuwająca bezpieczeństwem imprezy masowej (służby porządkowe oraz służby informacyjne) była wspierana przez zawodowych żołnierzy z jarocińskiej jednostki.

Koncert KSU

Małgorzata Ostrowska - występ z KSU

Występ Małgorzaty Ostrowskiej wraz z zespołem KSU był sporym urozmaiceniem koncertowej setlisty

Koncert KSU

Maciej Biernacki KSU

Maciej Biernacki

Małgorzata Ostrowska KSU

Eliza Kuźnik skrzypce

Eliza Kuźnik

Koncert KSU
Koncert KSU
Koncert KSU

set akustyczny KSUSet akustyczny – większość muzyków związana jest z Orkiestrą Jednej Góry Matragona

Koncert KSU JarocinKoncert KSU – Jarocin, 22 września 2018
Koncert KSU

Siczka KSU

Eugeniusz „Siczka” Olejarczyk

Leszek Dziarek perkusista

Leszek Dziarek